Knoška

Rodina Knoška (Od Knoškov) a Karolko (Od Karolkov)

Prvým členom tejto rodiny je Matej Faško (1857-1908) z Filipova, syn Filipa z línie Šimon. Filip mal okrem Mateja aj iných synov, ktorí sa stali predkami rodín Filip 1860 v Brezne (Filip), Papušiak (Pavol) a Kanáľ (Ján a Štefan).
Matej podľa matriky ešte používal staršie prímeno Šimon. Jeho syn Ján (1886) sa pri svadbe v roku 1909 prvý krát označuje novým prímenom Knoška (alebo aj Knoško).
Druhý Matejov syn Karol bol okrem prímena Knoška známy aj pod menom Karolko, ktorého význam je zrejmý. Keďže bol bezdetný, toto prímeno už zaniklo. Prímeno Knoška sa nachádza aj v databáze katastra nehnuteľností.
Podľa časopisu Kultúra slova (č. 7 z roku 1972) je knoška prevzatý výraz nemeckého pôvodu a je nárečovým označením pre nohu. Iné podobné výrazy pre nohu sú knochty, knochy (asi z nemeckého der Knochen – kosť). V tomto prípade by to zrejme znamenalo, že obaja bratia (alebo už ich otec Matej) mali možno veľké, prípadne inak nápadné nohy, podľa ktorých ich začali prezývať.
Matej mal dvoch synov a dve dcéry. Mužských predstaviteľov rodiny dnes už zastupujú len Jánovi potomkovia, ktorí žijú v okresoch Brezno, Revúca a Bratislava, v stredných Čechách a na Morave.

Priložený súbor: